słownik terminów samochodowychTPMS

TPMS (ang.Tire Pressure Monitoring System) system monitorujący ciśnienie w oponach. Wykorzystuje się dwa rodzaje TPMS: bezpośredni i pośredni.

Bezpośredni przesyła drogą radiową informacje do komputera pojazdu na podstawie pomiarów z czujników umieszczonych w każdym kole. Wykorzystuje się dwa sposoby monitorowania: wewnętrzny i zewnętrzny. Albo czujniki umieszczane są wewnątrz opony lub zastępują zawór macierzysty opony albo na zewnątrz na zaworze opony. W tym systemie możliwe jest także uzyskanie informacji o temperaturze opon.

Pośredni nie wykorzystuje dodatkowych czujników ponieważ monitoruje ciśnienie na podstawie parametrów otrzymanych od ESP i ABS. Koło z mniejszym ciśnieniem powietrza w oponie ma mniejszy promień i kręci się szybciej co jest wykrywane dzięki czujnikom mierzącym obroty kół z systemu ABS. Dzięki temu system rozpoznaje koła o zmniejszonym ciśnieniu i zgłasza to kierowcy. System pośredni wymaga jedynie dodatkowego oprogramowania wykorzystującego dane z układu ABS. Jest tani i efektywny ale nie podaje dokładnego ciśnienia w oponie.

Znajdujesz się w dziale słownik pojęć samochodowych, Znajdziesz tu słownik pojęć, terminów motoryzacyjnych dotyczących samochodów osobowych a także nowych i rozwijających się w ostatnich latach dziedzin, takich jak elektronika samochodowa, systemy komputerowe, czynne i bierne bezpieczeństwo samochodów.
W zakładce "specyfikacje" możesz sprawdzić kluczowe parametry wielu samochodów osobowych. Wybierz dowolną markę, model, wersję i rodzaj nadwozia i sprawdź jego wymiary, pojemność, parametry i kod silnika, moc, przyspieszenie, rodzaj rozrządu, rodzaj zawieszenia, zużycie paliwa, stosunek mocy do masy i wiele innych.

g+
Dane techniczne aut, specyfikacje współczesnych samochodów osobowych, słownik terminów, pojęć samochodowych, porównywarka samochodów.

 

Do góry!