słownik terminów samochodowychTempomat

Tempomat - system utrzymywania stałej prędkości pojazdu niezależnie od tego, czy pojazd porusza się po nawierzchni płaskiej czy też po pochyłej.

Programowanie zadanej prędkości odbywa się za pomocą przełączników - kierowca ustawia wybraną przez siebie prędkość za pomocą przycisków przy lub na kierownicy. Na podstawie otrzymanych sygnałów z czujnika prędkości jazdy i przełączników, elektroniczna jednostka sterująca przesyła sygnał do elementu wykonawczego jakim jest regulator kąta ustawienia przepustnicy. Jednostka sterująca stale porównuje rzeczywistą prędkość jazdy z wprowadzoną prędkością i koryguje za pomocą elementów wykonawczych. Dotknięcie pedału hamulca przez kierowcę powoduje natychmiastowe wyłączenie tempomatu.

Urządzenie jest bardzo popularne w USA, gdzie występuje wiele autostrad prowadzących "na wprost" przez rozległe obszary. Pomaga zachować maksymalną prędkość dozwoloną na danym obszarze, zapobiega niezamierzonemu jej przekroczeniu i sprzyja ekonomicznej jeździe.

Znajdujesz się w dziale słownik pojęć samochodowych, Znajdziesz tu słownik pojęć, terminów motoryzacyjnych dotyczących samochodów osobowych a także nowych i rozwijających się w ostatnich latach dziedzin, takich jak elektronika samochodowa, systemy komputerowe, czynne i bierne bezpieczeństwo samochodów.
W zakładce "specyfikacje" możesz sprawdzić kluczowe parametry wielu samochodów osobowych. Wybierz dowolną markę, model, wersję i rodzaj nadwozia i sprawdź jego wymiary, pojemność, parametry i kod silnika, moc, przyspieszenie, rodzaj rozrządu, rodzaj zawieszenia, zużycie paliwa, stosunek mocy do masy i wiele innych.

g+
Dane techniczne aut, specyfikacje współczesnych samochodów osobowych, słownik terminów, pojęć samochodowych, porównywarka samochodów.

 

Do góry!