słownik terminów samochodowychNapęd hybrydowy

Napęd hybrydowy to zwykle połączenie silnika elektrycznego i spalinowego. Silniki te mogą pracować na przemian lub jednocześnie, w zależności od potrzeb (w mieście elektryczny, za miastem spalinowy). Silnik elektryczny może być prądnicą i ładować akumulatory w czasie napędzania silnikiem spalinowym lub w czasie hamowania silnikiem. W układach takich montowany silnik spalinowy ma moc wystarczającą do jazdy przy optymalnych parametrach pracy przy przewidywanej prędkości podróżnej. Jest to około 1/4 mocy silników obecnie stosowanych. Całość sterowana jest przez komputer zapewniający optymalne wykorzystanie energii.
Zaletą układów hybrydowych jest zmniejszenie zużycia paliwa i emisji szkodliwych spalin, a wadą jest większa masa i cena pojazdu.

Znajdujesz się w dziale słownik pojęć samochodowych, Znajdziesz tu słownik pojęć, terminów motoryzacyjnych dotyczących samochodów osobowych a także nowych i rozwijających się w ostatnich latach dziedzin, takich jak elektronika samochodowa, systemy komputerowe, czynne i bierne bezpieczeństwo samochodów.
W zakładce "specyfikacje" możesz sprawdzić kluczowe parametry wielu samochodów osobowych. Wybierz dowolną markę, model, wersję i rodzaj nadwozia i sprawdź jego wymiary, pojemność, parametry i kod silnika, moc, przyspieszenie, rodzaj rozrządu, rodzaj zawieszenia, zużycie paliwa, stosunek mocy do masy i wiele innych.

g+
Dane techniczne aut, specyfikacje współczesnych samochodów osobowych, słownik terminów, pojęć samochodowych, porównywarka samochodów.

 

Do góry!