słownik terminów samochodowychMechanizm różnicowy - dyferencjał

Mechanizm różnicowy w pojazdach to mechaniczna przekładnia zębata która ma za zadanie kompensację różnicy prędkości obrotowej półosi kół osi napędowej podczas pokonywania torów o różnych długościach, głównie podczas pokonywania zakrętów lub jazdy po nierównym terenie.

Działanie mechanizmu różnicowego polega na przekazywaniu jednakowego momentu obrotowego na oba koła niezależnie od napotykanego oporu. Koło które ma mniejsze opory toczenia może obracać się szybciej od koła, które wymaga większego momentu do jego poruszenia. Stosunek sumy prędkości obrotowej kół do prędkości obrotowej wału napędowego jest zawsze stały. Zapobiega to wytwarzaniu niepożądanych naprężeń w układzie przeniesienia napędu które mogą przyczynić się do uszkodzeń lub większego zużycia opon, przekładni, zwiększenia spalania.

Przekładnia różnicowa wynaleziona została w starożytnych Chinach i jest stosowana od czasów Carla Friedricha Benza w układzie napędowym pojazdów.foto

Znajdujesz się w dziale słownik pojęć samochodowych, Znajdziesz tu słownik pojęć, terminów motoryzacyjnych dotyczących samochodów osobowych a także nowych i rozwijających się w ostatnich latach dziedzin, takich jak elektronika samochodowa, systemy komputerowe, czynne i bierne bezpieczeństwo samochodów.
W zakładce "specyfikacje" możesz sprawdzić kluczowe parametry wielu samochodów osobowych. Wybierz dowolną markę, model, wersję i rodzaj nadwozia i sprawdź jego wymiary, pojemność, parametry i kod silnika, moc, przyspieszenie, rodzaj rozrządu, rodzaj zawieszenia, zużycie paliwa, stosunek mocy do masy i wiele innych.

g+
Dane techniczne aut, specyfikacje współczesnych samochodów osobowych, słownik terminów, pojęć samochodowych, porównywarka samochodów.

 

Do góry!