słownik terminów samochodowychKompresor

Kompresor - sprężarka to główny element doładowania silnika spalinowego zwiększającego znacznie jego moc. Układ doładowania oprócz kompresora składa się z układu napędowego sprężarki, przewodów powietrznych, może także zawierać chłodnicę powietrza sprężonego i centrali sterującej.
Kompresor może być napędzany mechanicznie od silnika lub silnikiem elektrycznym.
Tego typu doładowanie wykazuje korzystne cechy w zakresie napełniania silnika przy niskich prędkościach obrotowych silnika. Największą zaletą kompresora jest brak "turbodziury" czyli liniowy przyrost mocy silnika, wadą jest mniejsza sprawność . Kompresory stosują m.in. firmy Mercedes i Jaguar.

Znajdujesz się w dziale słownik pojęć samochodowych, Znajdziesz tu słownik pojęć, terminów motoryzacyjnych dotyczących samochodów osobowych a także nowych i rozwijających się w ostatnich latach dziedzin, takich jak elektronika samochodowa, systemy komputerowe, czynne i bierne bezpieczeństwo samochodów.
W zakładce "specyfikacje" możesz sprawdzić kluczowe parametry wielu samochodów osobowych. Wybierz dowolną markę, model, wersję i rodzaj nadwozia i sprawdź jego wymiary, pojemność, parametry i kod silnika, moc, przyspieszenie, rodzaj rozrządu, rodzaj zawieszenia, zużycie paliwa, stosunek mocy do masy i wiele innych.

g+
Dane techniczne aut, specyfikacje współczesnych samochodów osobowych, słownik terminów, pojęć samochodowych, porównywarka samochodów.

 

Do góry!