słownik terminów samochodowychKolumna MacPhersona

Kolumna MacPhersona to rodzaj zawieszenia samochodu, w którym amortyzator oprócz roli elementu tłumiącego pełni także rolę górnego elementu prowadzącego koło.
Charakteryzuje się bardzo zwartą budową.
Nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego inż Earle'a Steele MacPhersona (1891-1960), wynalazcy tej konstrukcji.
Budowa:
Kolumna składa się z amortyzatora teleskopowego, który posiada specjalne zamocowaną sprężynę śrubową. Takie zamocowanie skutkuje współosiowym ustawieniem elementu tłumiącego i sprężystego. Góra amortyzatora jest zamocowana za pomocą śrub do nadkola a dół do zwrotnicy. Zwrotnica od dołu połączona jest z wahaczem (najczęściej stosowany jest wahacz trójkątny).
Zalety:
- ma zwartą i prostą budowę, nie zajmuje wiele miejsca
- ma mniejszą masę w stosunku do zawieszeń dwuwahaczowych
- tańsza w produkcji
- zapewnia równoległe prowadzenie koła mimo dużego skoku zawieszenia.foto

Znajdujesz się w dziale słownik pojęć samochodowych, Znajdziesz tu słownik pojęć, terminów motoryzacyjnych dotyczących samochodów osobowych a także nowych i rozwijających się w ostatnich latach dziedzin, takich jak elektronika samochodowa, systemy komputerowe, czynne i bierne bezpieczeństwo samochodów.
W zakładce "specyfikacje" możesz sprawdzić kluczowe parametry wielu samochodów osobowych. Wybierz dowolną markę, model, wersję i rodzaj nadwozia i sprawdź jego wymiary, pojemność, parametry i kod silnika, moc, przyspieszenie, rodzaj rozrządu, rodzaj zawieszenia, zużycie paliwa, stosunek mocy do masy i wiele innych.

g+
Dane techniczne aut, specyfikacje współczesnych samochodów osobowych, słownik terminów, pojęć samochodowych, porównywarka samochodów.

 

Do góry!