słownik terminów samochodowychKoło dwumasowe

Koło dwumasowe jest zbudowane z dwóch lekkich kół zamachowych połączonych tłumikiem drgań skrętnych. Koła mogą się skręcać między sobą do 80 stopni.
Dzięki zastosowaniu koła dwumasowego zmniejszają się drgania przy małych obrotach silnika, zostaje również zredukowane szarpnięcie w momencie załączania sprzęgła. Zastosowanie koła dwumasowego ze względu na jego niską masę pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa - do 5%. Duży tłumik drgań skrętnych, wraz ze sprężynami w sprzęgle, wydłuża czas życia skrzyni biegów i synchronizatorów.
Koła dwumasowe są stosowane głównie w silnikach wysokoprężnych

Znajdujesz się w dziale słownik pojęć samochodowych, Znajdziesz tu słownik pojęć, terminów motoryzacyjnych dotyczących samochodów osobowych a także nowych i rozwijających się w ostatnich latach dziedzin, takich jak elektronika samochodowa, systemy komputerowe, czynne i bierne bezpieczeństwo samochodów.
W zakładce "specyfikacje" możesz sprawdzić kluczowe parametry wielu samochodów osobowych. Wybierz dowolną markę, model, wersję i rodzaj nadwozia i sprawdź jego wymiary, pojemność, parametry i kod silnika, moc, przyspieszenie, rodzaj rozrządu, rodzaj zawieszenia, zużycie paliwa, stosunek mocy do masy i wiele innych.

g+
Dane techniczne aut, specyfikacje współczesnych samochodów osobowych, słownik terminów, pojęć samochodowych, porównywarka samochodów.

 

Do góry!