słownik terminów samochodowychIntercooler

Intercooler - chłodnica powietrza doładowującego, to chłodnica powietrza sprężonego w sprężarce, przed dostarczeniem go do silnika, stosowana w silnikach spalinowych z doładowaniem.
W wyniku sprężania powietrza w turbosprężarce następuje wzrost jego temperatury. W wyższej temperaturze powietrze ma mniejszą gęstość. Obniżając temperaturę sprężonego powietrza doładowującego zwiększa się jego gęstość, czyli - wzrasta masa ładunku dostarczana do silnika. Możliwe jest więc spalanie większej ilości paliwa i wzrost mocy silnika. Jednocześnie sprężanie chłodniejszego powietrza obniża pracę sprężania, co zwiększa sprawność silnika.

Znajdujesz się w dziale słownik pojęć samochodowych, Znajdziesz tu słownik pojęć, terminów motoryzacyjnych dotyczących samochodów osobowych a także nowych i rozwijających się w ostatnich latach dziedzin, takich jak elektronika samochodowa, systemy komputerowe, czynne i bierne bezpieczeństwo samochodów.
W zakładce "specyfikacje" możesz sprawdzić kluczowe parametry wielu samochodów osobowych. Wybierz dowolną markę, model, wersję i rodzaj nadwozia i sprawdź jego wymiary, pojemność, parametry i kod silnika, moc, przyspieszenie, rodzaj rozrządu, rodzaj zawieszenia, zużycie paliwa, stosunek mocy do masy i wiele innych.

g+
Dane techniczne aut, specyfikacje współczesnych samochodów osobowych, słownik terminów, pojęć samochodowych, porównywarka samochodów.

 

Do góry!