słownik terminów samochodowych



Filtr cząstek stałych

Filtr montowany w układzie wydechowym silnika wysokoprężnego (Diesla), oczyszczający spaliny z drobinek sadzy i popiołu. Stosowany w silnikach samochodowych od 1996 roku (norma emisji spalin EURO 5). Wprowadzenie filtrów pozwoliło wyeliminować emisję czarnego dymu, charakterystycznego dla starszych samochodów z silnikami Diesla.
Filtr ma postać przestrzennej struktury o bardzo dużej powierzchni ścianek i wykonany jest z metalu, lub materiałów ceramicznych gdzie cząstki sadzy osiadają na porowatych ściankach. Skuteczność filtra waha się w przedziale od 85% do 100%.
Do oczyszczania filtra stosuje się metodę regeneracji pasywnej, polegającą na katalitycznym spalaniu sadzy po osiągnięciu przez filtr temperatury powyżej 600 st. Celsjusza (długa jazda) lub system aktywny polegający na zmianie trybu pracy silnika, w wyniku czego emituje on zwiększone ilości dwutlenku azotu, który przepływając przez filtr powoduje utlenianie zgromadzonej sadzy.
W momencie osiągnięcia przez filtr krytycznego poziomu napełnienia cząstkami pozostałymi komputer pokładowy sygnalizuje błąd w układzie oczyszczania spalin i konieczna jest wymiana, bądź mechaniczna regeneracja filtra.

Znajdujesz się w dziale słownik pojęć samochodowych, Znajdziesz tu słownik pojęć, terminów motoryzacyjnych dotyczących samochodów osobowych a także nowych i rozwijających się w ostatnich latach dziedzin, takich jak elektronika samochodowa, systemy komputerowe, czynne i bierne bezpieczeństwo samochodów.
W zakładce "specyfikacje" możesz sprawdzić kluczowe parametry wielu samochodów osobowych. Wybierz dowolną markę, model, wersję i rodzaj nadwozia i sprawdź jego wymiary, pojemność, parametry i kod silnika, moc, przyspieszenie, rodzaj rozrządu, rodzaj zawieszenia, zużycie paliwa, stosunek mocy do masy i wiele innych.

g+
Dane techniczne aut, specyfikacje współczesnych samochodów osobowych, słownik terminów, pojęć samochodowych, porównywarka samochodów.

 

Do góry!