słownik terminów samochodowychCommon rail

Common rail (wspólna szyna) to wersja systemu wtrysku paliwa w silnikach wysokoprężnych.
W tym systemie pompa paliwa wytwarza cały czas ciśnienie, które jest magazynowane w specjalnym akumulatorze a następnie paliwo za pośrednictwem wtryskiwacza jest rozpylane w komorze spalania. Wtryskiwacze otwierane są elektronicznie. Wtrysk odbywa się pod wysokim ciśnieniem (nawet 10 razy wyższym niż w klasycznych układach wtryskowych Diesla - 1600 bar ). Sterowanie wtryskiwaczami za pomocą komputera pozwala na precyzyjny wtrysk dawki paliwa w 3 etapach: dawka pilotująca, dawka właściwa i dawka dopalająca. W najnowszych silnikach liczba etapów wtrysku jest większa i może się zmieniać w zależności od obciążenia silnika, obrotów itp.

Silniki z systemem common rail charakteryzują się równiejszą pracą, lepszą sprawnością, mniejszym wydzielaniem ciepła, redukcją hałasu, mniejszą emisją spalin.

Znajdujesz się w dziale słownik pojęć samochodowych, Znajdziesz tu słownik pojęć, terminów motoryzacyjnych dotyczących samochodów osobowych a także nowych i rozwijających się w ostatnich latach dziedzin, takich jak elektronika samochodowa, systemy komputerowe, czynne i bierne bezpieczeństwo samochodów.
W zakładce "specyfikacje" możesz sprawdzić kluczowe parametry wielu samochodów osobowych. Wybierz dowolną markę, model, wersję i rodzaj nadwozia i sprawdź jego wymiary, pojemność, parametry i kod silnika, moc, przyspieszenie, rodzaj rozrządu, rodzaj zawieszenia, zużycie paliwa, stosunek mocy do masy i wiele innych.

g+
Dane techniczne aut, specyfikacje współczesnych samochodów osobowych, słownik terminów, pojęć samochodowych, porównywarka samochodów.

 

Do góry!