słownik terminów samochodowychBixenon xenon

Rodzaj świateł przednich w samochodach, głownie osobowych. Światła te są wyposażone w palniki wyładowcze, które zawierają dodatkowa przestrzeń z uwięzionym ksenonem, który świeci białym światłem. Aby gaz mógł rozbłysnąć, do palnika musimy dostarczyć wysokie napięcie osiągające kilkanaście tysięcy voltów. Jest ono uzyskiwane za pomocą przetwornic, zapłonników.
Rożnica pomiędzy lampą xenonową a bixenonową polega na konstrukcji mechanicznej lampy. Między palnikiem a soczewką znajduje się przesłona, która w lampach xenonowych jest nieruchoma, a w bixenonach jest podnoszona w momencie włączania świateł drogowych. Przesłona realizuje granicę światłocienia lampy.foto

Znajdujesz się w dziale słownik pojęć samochodowych, Znajdziesz tu słownik pojęć, terminów motoryzacyjnych dotyczących samochodów osobowych a także nowych i rozwijających się w ostatnich latach dziedzin, takich jak elektronika samochodowa, systemy komputerowe, czynne i bierne bezpieczeństwo samochodów.
W zakładce "specyfikacje" możesz sprawdzić kluczowe parametry wielu samochodów osobowych. Wybierz dowolną markę, model, wersję i rodzaj nadwozia i sprawdź jego wymiary, pojemność, parametry i kod silnika, moc, przyspieszenie, rodzaj rozrządu, rodzaj zawieszenia, zużycie paliwa, stosunek mocy do masy i wiele innych.

g+
Dane techniczne aut, specyfikacje współczesnych samochodów osobowych, słownik terminów, pojęć samochodowych, porównywarka samochodów.

 

Do góry!