słownik terminów samochodowychBiTurbo

BiTurbo to rodzaj turbodoładowania silnika spalinowego w którym dwie turbosprężarki sprężają dopływające powietrze do cylindrów silnika.

W tym systemie zastosowano mniejszą turbosprężarkę, pracującą w niższym zakresie prędkości obrotowych silnika (< 1500 obr/min) i dużą, która w momencie osiągania wyższych prędkości obrotowych jest stopniowo załączana, aby od prędkości ok. 2500 obr/min odgrywać główną rolę w procesie napełniania cylindrów.

Dzięki zastosowaniu dwóch różnych wielkości turbosprężarek poprawiono zakres efektywnej pracy systemu turbodoładowania w całym zakresie obrotów silnika. Mała turbosprężarka, charakteryzująca się niską bezwładnością łopatek, pracuje przy małych obciążeniach silnika i dodatkowo wykorzystuje zjawisko "sprężania wstępnego", realizowanego przez większą turbosprężarkę. Przełączanie zasilania strugi powietrza na poszczególne turbosprężarki jest realizowane za pomocą systemu zaworów poprzez skomplikowany układ kanałów.

Główną zaletą systemu BiTurbo i jest poprawa współczynnika sprawności doładowania i zmniejszenie "turbodziury".

Znajdujesz się w dziale słownik pojęć samochodowych, Znajdziesz tu słownik pojęć, terminów motoryzacyjnych dotyczących samochodów osobowych a także nowych i rozwijających się w ostatnich latach dziedzin, takich jak elektronika samochodowa, systemy komputerowe, czynne i bierne bezpieczeństwo samochodów.
W zakładce "specyfikacje" możesz sprawdzić kluczowe parametry wielu samochodów osobowych. Wybierz dowolną markę, model, wersję i rodzaj nadwozia i sprawdź jego wymiary, pojemność, parametry i kod silnika, moc, przyspieszenie, rodzaj rozrządu, rodzaj zawieszenia, zużycie paliwa, stosunek mocy do masy i wiele innych.

g+
Dane techniczne aut, specyfikacje współczesnych samochodów osobowych, słownik terminów, pojęć samochodowych, porównywarka samochodów.

 

Do góry!